SvenskaEnglishEnglish
Currency:

100% Pure Body Scrub, Coconut

100% Pure Body Scrub, Coconut
View all products from 100% Pure.

100% Pure Body Scrub, Coconut

Delicious, all natural, organic coconut scrub instantly makes your complexion so soft, smooth, healthy and vibrantly glowing. Brightening fruit enzymes eat away dullness for radiant skin. Very concentrated with skin nourishing ingredients and powerful anti-aging vitamins and antioxidants. Organic Rosehip and Cabernet Grapeseed Oils deeply moisturize.

Truly, 100% Pure - there are no synthetic chemicals, no artificial fragrances, no alcohol, no preservatives or any other toxins.

  • 100% Natural - 100% Vegan.

Size: 473 ml

Ingredients

Reviews (2)

Reviews for: 100% Pure Body Scrub, Coconut
Average rating (5.0): 5/5
3 of 3 people found the following review helpful:
5/5En härligt doftande kroppsskrubb från 100 % Pure
2011-02-06 by: Kasia (age: 25-34)
Superhärlig kokosskrubb! Först känns det som att den är torr och river lite huden men efter en stunds masserande omvandlas den till en underbar olja som återfuktar huden. Efteråt blir huden så len och fin att man inte behöver smörja huden med bodylotion eller annan kroppsprodukt. Och man luktar så gott efteråt. Jag som älskar kokos är helt nöjd med denna kroppspeeling och denna ger mig en riktig spa-känsla! Ett stort plus att den är eko och innehållet är naturligt så man kan använda den med gott samvete.
Recommended to: Rekommenderas till alla som älskar kokosdoft och till eko-medvetna
Was this review helpful? Login to vote
Verified owner
1 of 1 people found the following review helpful:
5/5Helt underbar!
2012-11-01 by: Hannah D (age: 25-34)
Håller med tidigare recensenter - den doftar fantastiskt och känns himmelsk på kroppen. Känns som man är insvept i en mjuk kokosslöja i ett långt tag efter och man doftar lyxigt (jag använde skrubben sista jag gjorde i duschen och det är då man får den härliga slöj-känslan. Huden blir mjuk och len och det bara efter första användningen. Rekommenderas varmt!
Recommended to: Alla som vill ha en lyxigt mjuk och härligt doftande hud
Was this review helpful? Login to vote
Verified owner
You have to be logged in to write a review. Please login below.
Share/save:FacebookTwitterDeliciousGoogle

Shopping cart

Your shopping cart is empty.

Our brands

Product groups

Recently viewed

100% Pure Body Scrub, Coconut
Twitter

Vill du vinna en bikini från Panos Emporio? http://t.co/IfniX1DkXz

2013-06-11 16:12

Vi älskar deras badkläder, nu även deras dofter! Kolla in de somriga dofterna från Panos Emporio! http://t.co/RD8jicDjRm

2013-06-10 11:55

Får vi presentera Kärleksört från IDUN Minerals? En sommarfavorit i begränsad upplaga! http://t.co/BGMTq8CxYL

2013-06-04 12:46

Förstärk effekten på din solkyssta hy! Missa inte BB Cream Tan Enhancer från Une. http://t.co/Pm72Bx9zh9

2013-05-27 10:38

Vill du vara med & tävla om Glow från Dr Brandt? http://t.co/1DmfhzXOKO

2013-05-23 09:19