SvenskaEnglishEnglish
Currency:

Mario Badescu Aloe Moisturizer SPF-15

Mario Badescu Aloe Moisturizer SPF-15
270 kr (incl. VAT)
Ships within 24 hours (working days)
Prod.nr.: MB90006
View all products from Mario Badescu.

Mario Badescu Aloe Moisturizer SPF-15

Daily, lightweight moisture and sun protection all-in-one. Oil-free and Aloe based for soothing, non-clogging hydration and protection.

Aloe enriched, oil-free moisturizer hydrates, softens and heals the skin. It is easily absorbed and provides protection against both UVA and UVB rays. (UVA-aging, UVB-burning). It contains Aloe, Parsol MCX (sunscreen) and Octyl Methoxycinnamate (sunscreen). This sun and environment protector is PABA-free and is very light in consistency.

  • Oil-free
  • Good for combination/oily sensitive skin types.
  • Aloe Vera helps to soothe the sensitive skin.
  • For Combination, Oily, Sensitive skin types.

Size: 59 ml

Directions

Apply on clean skin before sun exposure and daily all over face, avoiding eye area.

Ingredients

Please observe that the ingredients are collected from the product bottle or packaging when we add the product to our store. In rare cases this information may be updated afterwards. In case of allergies or sensitive skin, always check the ingredients on the product before using it. Always test on a small area before application.

Reviews (4)

Reviews for: Mario Badescu Aloe Moisturizer SPF-15
Average rating (3.5): 3.5/5
5/5Återfuktande och inte kladdig!
2011-02-11 by: Tamira (age: 15-24, tamypamy.blogspot.com)
Den här är perfekt, jag har torr hy så att det känns som om det stramar i hela ansiktet om jag inte smörjer in mig, men samtidigt blir jag lätt fet i t zonen. Så den här var perfekt för den lämnar ingen oljig yta som jag hatar med vissa cremer.

Fick denna på prov och ska beställa den så fort min tar slut!
Recommended to: Till er med torr hy och glansig t-zon.
Was this review helpful? Login to vote
4/5superbra!
2011-09-07 by: Cecilia H (age: 25-34)
Jag gillar denna, jag har känslig hy mot det feta hållet, men som skrivits innan man kan inte ta för mycket för då känns den lite fet, men man den går snabbt in i huden. En annan skrev här och undrade hur mycket den skyddade mot solen egentligen, och jag kan säga att den skyddar nog väldigt bra! jag använde tidigare en annan hudcreme från MB oljefri med solfaktor 15 och när jag förra sommaren var i italien 40° varmt och inte ett moln på himlen så använde jag denna och jag brände mig inte ens lite grann! så om den var bra mot solen så är nog denna med aloe vera det också!
Was this review helpful? Login to vote
Verified owner
3/5Skön!
2011-04-18 by: JAS (age: 25-34)
En skön kräm som doftar diskret, lätt sjunker in i huden utan att bli kladdig som andra SPF-krämer lätt blir. Den fungerar utmärkt under make-up och känns härligt återfuktande.

Dock är den liksom andra MB produkter väldigt dryg, och tar man för mycket får man en flottig, otrevlig känsla. I vanliga fall är ju det en superbra egenskap men i detta fallet får det mig att undra hur mycket solskydd man får av produkten egentligen... Visserligen känns huden återfuktad och fräsch men knappast särskilt solskyddad tyvärr.

Annrs har jag inget negativt att sägaom den här produkten men det är inte en lika revolutionerande produkt i mitt tycke, som jag upplevt andra MB grejer. En stark trea får det bli!
Recommended to: Dig som vill ha en dagkräm med SPF utan kladd.
Was this review helpful? Login to vote
Verified owner
1/5Dålig
2012-02-17 by: Jennie L (age: 15-24)
Köpte Mario's produkter för hopp om bättre hy då min hy snabbt blev kombination (oljig, fick mer porer, finnar men hade "normala kinder"). Använde serien i ungefär 4 månader, slutade använda krämen efter 1 månad. Den gjorde min hy sämre, fick mini acne på ett ställe i pannan som inte försvann förrän 2(!) månader efter jag slutade använda krämen. Kollade sedan på ingredienserna och dom var ju inte toppen, massa kemikalier. Känns tråkigt med tanke på den kosta en del, men den verkar fungera för andra men inte på min hy (från början): Kombination, fet t-zon, små finnar, små porer, "normala kinder".
Recommended to: Ingen
Was this review helpful? Login to vote
Verified owner
You have to be logged in to write a review. Please login below.
Share/save:FacebookTwitterDeliciousGoogle

Shopping cart

Your shopping cart is empty.

Our brands

Product groups

Recently viewed

Mario Badescu Aloe Moisturizer SPF-15
Twitter

Vill du vara med & tävla om Glow från Dr Brandt? http://t.co/1DmfhzXOKO

2013-05-23 09:19

Älskar du Maria Nilas hårvård lika mycket som oss? Nu kan du vinna ett paket fyllt med deras produkter! http://t.co/Enx83Xq4ad

2013-05-08 09:18

Låt lacken från Paul & Joe pryda dina naglar i sommar! http://t.co/ccr6Zgqgst

2013-05-03 13:21

LipGloss Bitch visar tips på mejk med Too Faceds Summer Eye Shadow Collection! http://t.co/QBASKDSxmr

2013-04-16 10:47

Vilken Youngblood-produkt får högsta betyg av Helena Forsman på LipGloss Bitch? http://t.co/8G3c8OACXi

2013-04-10 12:14