Mjuka, vackra läppar!
Detta är en krönika för just DIG som inte vill gå igenom plågsamma läppinjektioner och som samtidigt kanske tycker att många lipplumpers ger lite väl mycket glans.
Jag har nu i tre veckors tid testat ett litet lipplumpers kit som innehåller en plumpinggele samt en peeling. Kitet heter PurePout och kommer från PureLogicol. Jag fann detta mycket tilltalande eftersom jag personligen tycker att mina läppar har en tendens att lätt bli torra och fnasiga, särskilt när vi nu närmar oss hösten med kyla ute och värme inne.
Jag har använt mig av ”behandlingen” en gång i veckan men om man vill ha ett snabbare och bättre resultat så kan man använda det två gånger i veckan.
Man börjar med att ta en liten klick av peelingen och gnuggar in den försiktigt på läpparna, jag tog först lite ljummet vatten på mina händer så det inte skulle bli så strävt. Man blir fantastiskt mjuk och len och alla spår av trasiga och torra läppar är puts väck!
Efter det så lägger man på plumpinggelen som kommer i form av en penna (mycket smidigt att lägga på med). Man ska vara noga med att endast lägga på gelen på läpparna och inte utanför. Man ska också för bästa resultat lägga på den direkt efter peelingen. Det jag gillade bäst med denna gele var att trots att det stod på förpackningen att man kunde uppleva en liten kittlande känsla så märkte jag inte av något sådant. Man får helt enkelt mjuka, vackra läppar som ser friska och sexiga ut.
Om man vill ha lite mer effekt på plumpingen så går det alldeles utmärkt att lägga på lite gloss eller färg över gelen. Som sagt är detta det perfekta kitet för dig som både vill sköta om dina läppar och samtidigt få dem lite fylligare. Detta spår jag blir en riktig storsäljare nu till hösten och vintern.
