
Mason Pearson flyttade till London under 1860-talet för att arbeta för British Steam Brush Works. Verksamheten var i allmänhet liten borsttillverkning. Borstarna skapades för hand men Mason Pearson uppfann 1885 en automatisk borstmaskin för att påskynda processen att skapa hårborstar. Det tog fram till 1905 för att förbättra tekniken, som till stor del fortfarande behöver göras för hand.
Produktdesignen som idag används för Mason Pearson-hårborstar liknar den ursprungliga 1885-modellen med de förbättringar från de fullt utvecklade modellerna från 1920-talet. Grunden för produkterna har inte förändrats sedan dess och några av modellnamnen används fortfarande: Large Extra, Small Extra, Popular and Junior.
Varukorg
Skönhet
Ansiktsvård
Dusch & Bad
Händer & Fötter
Kroppsvård
Make-up & Smink
Naglar
Nagellack
Special Design
Kollektioner
China Glaze
Ciaté
Color Club
Deborah
Deborah Lippmann
Essie
FNUG
Mavala
OPI
Orly
Wet n Wild
Zoya
Personvård
Tanning
Parfym
Hårvård
Eleven Boutique
Skönhetsapotek
Ekologiskt & Naturligt
Presenttips
Fynda
Man
Vill du vara med & tävla om Glow från Dr Brandt? http://t.co/1DmfhzXOKO
Älskar du Maria Nilas hårvård lika mycket som oss? Nu kan du vinna ett paket fyllt med deras produkter! http://t.co/Enx83Xq4ad
Låt lacken från Paul & Joe pryda dina naglar i sommar! http://t.co/ccr6Zgqgst
LipGloss Bitch visar tips på mejk med Too Faceds Summer Eye Shadow Collection! http://t.co/QBASKDSxmr
Vilken Youngblood-produkt får högsta betyg av Helena Forsman på LipGloss Bitch? http://t.co/8G3c8OACXi